Bylinky léčí – levandule

Levanduli lékařskou zná asi každý z nás. Její paleta možností, jak nám může pomáhat mi přijde až nekonečná.

Také milujete její vůni jako já ? A ten klid, co se najednou rozhostí v mysli i duši, jako by se svět zastavil.

Levandule se používá na vnější, ale i vnitřní použití. Můžeme jí použít jako čerstvě natrhanou, listy i květy nebo sušenou či její silici.

Silici lze užít do koupelí, mastí jako prostředek k utišení, hojení ran, zranění, říznutí i popálenin. Při rozetření na spáncích pomáhá od bolestí hlavy. Rovněž při menstruačních bolestech, svalových bolestech, ale i při dýchacích obtížích. Jedno pozor tady je, snižuje krevní tlak!

Ale také jako odpuzovač hmyzu a na ošetření štípanců (dobré i na odpuzení vší vetřít neředěnou do vlasů …školky, školy 😉 Rovněž nasušená v sáčcích odežene moly od každé skříně. Levandulová silice smíchaná s vodou lze využít i na otírání povrchů jako dezinfekce.

Čaj z levandule pomáhá pro klidný spánek.

Při vaření je třeba používat květy i listy jen střídmě. Můžete jimi ovonět cukr, když vyrábíte sušenky nebo koláč. Přidat lístky při pečení masa.

Tento článek se vztahuje také k aktuální době, kdy můžeme využít levanduli květy nebo listy k vykuřování a očistě domu. Popř. můžeme jí dávat v podobě éterického oleje do aromalamp nebo v rozprašovači rozstříkat smíchaný s vodou po místnostech pro lepší dýchání či jako dezinfekci do roušky nebo na ruce. Zároveň naší mysl zklidňuje, podporuje dobrý spánek, ale i meditaci.

Levandule pomáhá a podporuje naší psychiku

Uklidňuje při stresových situacích (můžete si dát pár kapek oleje na kapesníček a občas přivonět), v době napětí, nervovém vypětí, depresi i nespavosti, při migrénách. Mnohdy právě při přetížení dochází pak k narušení spánku, nespavosti, nedaří se zklidnit.

Pěstování : 

Vysévání na jaře do půdy, semínka klíčí asi 18-28dní. Pěstujte na slunné půdě, nesnáší chlad a přemokření.

Sklízení :

V létě květy ostříhejte hned, jak se otevřou. Můžete je sušit rozložené nebo pověšené ve svazečcích. Listy trhejte než levandule rozkvete. Můžete je používat suché, ale i čerstvé.

Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.