Kosmetický seriál : Typy pleti

Občas je velmi náročné se zorientovat v široké a pestré škále kosmetických výrobků, které nám jsou nabízeny. I samotná péče o pleť je medializovaná – jeden říká to a druhý ono a nám jde z toho někdy hlava kolem……

Dovolte mi, abych vám vše trochu přiblížila a objasnila. Nic není tak těžké a složité, jak to vypadá a většinou vám napoví i vaše intuice – vy samy totiž víte nejlépe, co je pro vás to nejlepší, jen na to občas všechny zapomínáme. Někdy vidím v drogeriích stojící bezradné ženy před plnými regály kosmetických přípravků a přitom si vždy vzpomenu na své testy intuice – situace, kdy se nechávám vést něčím jiným, než svým mozkem. Nejraději testuji v knihovně – stojíte před regály plných knih a vypnete svůj mozek, to po čem intuitivně sáhnete by pro vás mělo být v danou chvíli přesně to, co potřebujete. Vždy vyberu správně. Samozřejmě, že při výběru kosmetických přípravků je tato metoda dosti šarlatánská a neprofesionální , tak pojďme na to jít rozumně a rozumově, jako správné dámy.

Péče o naši pleť by se vždy měl odvíjet od jejího typu, od věkové kategorie, a daného životního období, ve kterém se nacházíme  ( puberta, těhotenství, klimakterium, dlouhodobý stres, nemoc apod. ) Jiný původ a následně i ošetření bude např. u aknózní pleť 17leté slečny, jiné u 30leté maminky po porodu, jiné u zralé ženy, která je vystavena dlouhodobé stresu. Osobně se vždy snažím problémy s pletí u svých klientek řešit z více úhlů pohledu a najít příčinu, proč pleť není taková jakou by si přály mít. Ptám se na domácí péči o pleť – jak je prováděna, jak probíhá a s jakými přípravky, životosprávu, pracovní prostředí ( pára, prach apod.), dědičnost v rodině, psychickou zátěž atd. Společně pak hledáme cestu, jak situaci a stav pleti zlepšit.

Jedním z důležitých faktorů v péči o plet obličeje je správné stanovení jejího typu. Základní dělení je na pleť – normální, suchou, smíšenou a mastnou. Podrobnější dělení pak přidává pleť zralou, citlivou, problematickou atd.

Základní typy pleti:

Normální pleť

Normální pleť je typická pro miminka a děti. Je to ideální stav pleti, kdy dochází k normální produkci kožního mazu, póry jsou jemné a sotva viditelné, pleť je hebká a bez vrásek. Při tomto typu pleti je dostačující běžná péče, vhodné je pravidelné čištění pleti a používání nepříliš mastných krémů.

Suchá pleť

Tato pleť se vyznačuje sníženou tvorbou kožního mazu. Je méně odolná vůči vnějším vlivům a bohužel začíná nejrychleji stárnout. Pleť je na pohled jemná, ale na dotek drsná a šupinatá a vrásky jsou více vidět. Vyžaduje zvýšenou péči, je třeba ji promašťovat a velice důležité pro tuto pleť je pravidelně ji hydratovat. Tato pleť ocení nadstavbovou péči v podobě sér, ampulí a vitamínů např. A a E. Nesprávnou péčí se mohou objevovat lišeje, vysušená místa, kde se pokožka loupe. Při výběru kosmetických přípravků vybíráme ty bez obsahu alkoholu.

Mastná pleť

Tato pleť je odolnější vůči vnějším vlivům, vrásky se objevují později, ale snadno se na ní vytváří akné. Pleť připomíná kůru pomeranče s otevřenými rozšířenými póry. Mastnou pleť je třeba často a důkladně čistit. Vyžaduje pravidelné hloubkové čištění a správnou životosprávu. Pozor na přílišné vysušování mastné pleti nevhodnými kosmetickými přípravky – pleť se přehnanému vysoušení brání tvorbou dalšího mazu a dostáváme se do začarovaného kruhu. Nevhodná nebo žádná péče o mastnou pleť může vyústit do dalších problémů např. aknózní a problematické pleti.

Smíšená pleť

Je to nejrozšířenější typ pleti. Je jakýmsi přechodem mezi suchou a mastnou pletí. Její promaštění je největší ve středu obličeje, tzv. T-zóně (střed čela, nos a brada), ostatní části obličeje jsou stejné jako normální nebo suchá pleť. Tento typ pleti vyžaduje speciální ošetřování, protože má sklon k šupinatění a vytváření barevných změn.

Nejste si jisté svým typem pleti? Zkuste malý jednoduchý domácí test :

– ráno si umyjte pleť čistou vodou. POZOR – na pleť nenanášíme žádné kosmetické přípravky, pouze umyjeme vodou !!!!

– jemným ručníkem pleť osušte. Ručník po pleti netřete a nedrhněte, jen ho jemně přikládejte a vysajte přebytečnou vodu.

– počkejte přibližně 20 min. než začne pokožka přirozeně fungovat.

– připravte si papírový ubrousek a rozdělte ho na 4 stejné kousky. Každou část zvlášť jemně přitlačte na čelo, nos, bradu a líce.

Pokud se na kousku papírového kapesníku objeví mastná skvrna, máte pleť v dané oblasti promaštěnou. Pokud se promaštění ukázalo jen v T-zóně ( čelo, nos, brada) máte smíšený typ pleti. Pokud se neobjevily žádné skvrny máte suchou pleť. Normální typ pleti se projevuje slabými promaštění otisky. V případě, že si nejste jisté určením svého typu pleti a péče o něj můžete se poradit s odborníky a profesionály.

Pokud byste měly nějaké dotazy, ráda vám poradím a pomohu. Téměř každá se někdy ocitneme v životní situaci, kdy naše pleť není taková, jakou bychom si přály mít. Vše se dá, ale řešit, někdy pomůže i drobná rada. Tak se nebojte ptát, nezapomínejte, že na to nejste samy.

Příště si povíme něco o čištění pleti, ale to až příště 😉

Přeji vám krásné dny plné lásky, pohody a světla

vaše Romana

autorka : Romana Tichá

https://www.facebook.com/Tvoje-kosmetička-Romana-T-104166464447904/

Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.