Mandala jako cesta k poznání sama sebe

Mandala je název pro kruh, který pochází z klasického sánskrtu. V buddhismu
a hinduistické tradici představuje mandala symbol duchovní cesty. Je vlastně kruhovým obrazcem se středem, z něhož nebo do něj směřují symetricky uspořádané tvary. V Indii má i podoby čtverce.

   Carl Gustav Jung rovněž ve své psychiatrické praxi používal mandalu. Je o něm známo, že i on sám si jí maloval každý den, aby se lépe spojil sám se sebou, se svým podvědomým.

   Mandala nás vlastně obklopuje všude, ať už to je kruhové okno v kostele nebo talíř na stole, tvar studny nebo hrnečku, květináče, slunce, ciferník hodin… dalo by se jmenovat snad do nekonečna.

      Dá se říci, že je to vlastně jako cyklický kruh. Objevuje se v cyklu v přírodě, kdy ze semínka vyroste rostlina, která vykvete, dá nám plody a opět se navrátí zpět do země, ze které vyšla.

Moje první setkání s mandalou

   Kdysi jsem byla na semináři reiki a tam nám lektorka ukázala mandaly, abychom si každý nějakou vybral. Už je to mnoho let a musím podotknout, že v té době nebyly tolik dostupné jako v této době.

   Když jsem viděla ty černobílé kruhy plné ornamentů, ihned jsem se do nich zamilovala a prostě jsem musela mít všechny :-)))).

  Doma jsem si sedla a malovala a malovala. Během malování jsem prožívala nádherné uvolnění a relaxaci. Mé tělo pak bylo zcela bez bolestí a napětí. Odstraňovaly se i některé bloky, které se dříve usadily v mé mysli.

A protože jsem se do nich zamilovala, absolvovala jsem i kurz Malování mandal a později i další on-line kurzy.

Malování jsem časem doplnila o meditační hudbu a aromaterapii. A mé mandaly získávaly jiný rozměr. Během malování jsem prožívala i jiné emoce. Dokázala jsem do ní vymalovat vztek, ale i bolest. A věřte, že když zkusíte namalovat mandalu, kdy jste v tu danou dobu v klidu a cítíte se dobře a pak tu samou vymalujete ve vzteku, jak je každá úplně jiná.

   Z mandaly vždy čiší to, co jste do ní namalovali. Jde jí použít jako zářič a vystavit si jí. Můžete jí dát kamkoliv, kde jí budete mít na očích, třeba na ledničku a zase prožijete ten pocit, který jste prožívali při jejím malování.

   Před lety jsem dělala blok seminářů v solné jeskyni v Kolíně, kde jsme vždy na nějaké konkrétní téma dělali meditaci a poté jsme dané pocity vložili do mandal.

   Mandala má pozitivní vliv na soustředění, podporuje uvolnění a harmonizaci mysli i těla, trénuje trpělivost, vědomou přítomnost, vede k prozkoumání vnitřního já, naučí procítit vlastní tělo a mnoho dalšího.

   Mandala je prostředek, kdy můžeme hlouběji poznat sami sebe. Udělat si chvíli pro sebe, zarelaxovat si. Vzít papír a jednoduše malovat.

   Naučte se díky ní pracovat se svými emocemi a energií. Poznejte něco více o sobě. Malování mandal nemá žádná pravidla, malujte, jak chcete, vybírejte barvy podle své chuti, malujte takovým druhem potřeb, který vám právě vyhovuje. Vymalujte si vlastní mandalu nebo si stáhněte již předkreslenou. Meze vaší fantazii a potřebám se nekladou. Je to jednoduché. Prostě začněte.

   Udělejte si asi dvě hodiny času jen pro sebe, připravte si papír nebo předtištěnou mandalu, nápoj, co máte rádi. Pusťte svou oblíbenou meditační hudbu, vypněte mobil a ponořte se do práce. Nechte pastelky klouzat po papíru, není třeba přemýšlet nad barvami, vybírejte je intuitivně.

   Do mandaly můžete namalovat svůj den, své emoce, svá přání a sny. Pomáhá však zpracovat i ztráty, bolesti, smutky. Takovou mandalu, pak můžete rituálně spálit nebo roztrhat, abyste mohli nechat odejít ze svého života to, co má.

   Pokud si budete chtít cíleně vytvořit zářič, např. energeticky nabíjející, tak můžete použít svou mandala s namalovanou radostí nebo barvy, které máte rádi, popř. použít červenou, oranžovou a žlutou barvu.

Přeji vám mnoho nádherných sebepoznávajících, harmonizujících, relaxačních hodin s mandalami.

 

 

Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.