Poporodní rituál je dobré pro ženu udělat do skončení šestinedělí.

Bývá v době, kdy se na něj cítí fyzicky i psychicky připravena. Může svolat kruh žen, které se účastnily předporodního rituálu nebo pokud jej neměla, tak stejně tak jako u předporodního rituálu s kněžkou probere všechny podrobnosti a pozve blízké ženy, které již jsou matkami. Tento rituál je velmi důležitý pro ženy, aby mohly sdílet své porodní zážitky a nechaly je usadit samy v sobě. Mít možnost sdílet to bolestné, ale zároveň i to krásné. Aby pocítily podporu od blízkých žen a intimitu. Stejně jako u předchozího rituálu vytvoříme s ženami kruh a vyjádříme záměr: Setkaly jsme se tu proto, abychom přivítali tuto ženu mezi matky. Posadíme maminku doprostřed kruhu i s dítětem. Přivoláme předkyně a poděkujeme jim za to, že ženě daly život a podpořily jí při porodu. Maminka může začít sdílet svůj příběh a následuje prostor pro sdílení pro ostatní ženy. Následuje prostor pro našeptání do svíčky přání maminky, jaký chce mít vztah s dítětem a co chce prožívat jako matka. Potom mohou ostatní ženy omýt její tělo, uctít jej, uctít to, že dokázalo porodit. Poté ho pečovat oleji, zaplést vlasy s vyslovením požehnání. Např. aby se rychle hojilo, mělo dostatek výživy pro dítě, … Následně jí mohou nechat projít tunelem, kde jí přivítá matka nebo žena, ke které má největší důvěru, která jí přivítá mezi matky a může předat dárek, symbol mateřství. Následuje hostina, otevřené sdílení. Tento rituál můžeme ale udělat i kdykoliv potom. Obzvláště, když žena cítí, že nemůže vykročit do života a stále se jí vrací příběh zranění z období porodu.

Tyto rituály jsou pro ženy velmi důležité. V současné době přicházíme o možnost sdílet a být podporovány. Zde je i možnost požádat nebo dostat podporu od blízkých žen i během každodenního fungování, což bylo dříve běžnou tradicí. Rituál může pomáhat zpracovávat i traumata, otvírat srdce a naučit se přijímat péči a podporu.

A jaký byl můj zážitek z mého poporodního rituálu, který byl vedený Markétou Prchalovou pro mne a mou dceru?

Kdy si kněžka zavolá kněžku? Když ví, že je čas projít procesem, ze kterého není cesta zpět. Když ví, že ona sama potřebuje podporu na cestě jejím životem a že právě teď stojí na místě a pokud nevykročí zůstane v nevědomí a neposune se dál. Někdy naše procesy mohou trvat daleko déle než šest neděl, třeba čtyři roky jako u mě. A tak po čtyřech letech přesně v čas narození mé dcery jsem věděla, že uzrál ten pravý čas na poporodní rituál. A právě na ten požádala mojí milovanou Markétku, která je pro mne velkým zosobněním mateřské energie a volila jsem správně. Některé prožitky nelze popsat slovy, protože jsou na to příliš malá, nízká a nemají v sobě ty nuance a neobsahují emoce. Ano, jedna část, která tolik volala po mé pozornosti jí dostala a mohla s hlubokou vděčností a láskou přestat bolet, vracet se a znovu a znovu zraňovat. Děkuji za to, že jsem mohla odevzdat svá zranění, utrpení a zároveň smísená s tak obrovskou láskou. Že jsem mohla přepsat svůj porodní příběh a prožít jej opět, ale tentokrát s úctou k životu, tělu a ženské energii. Že jsem si mohla dojít pro svou nebeskou duši a opět jí poprvé vzít do náruče, tentokrát jako první bez strachu, že mi jí odnesli ve fyzické podobě modrou, přidušenou a já jako bych se vznášela nad tělem. Nyní zcela vědomě s láskou jsem běžela pro to moje nejdražší, pro ten poklad, mohla jsem běžet a utíkat světelnou rychlostí, protože jsem odevzdala bolest, tíhu celého světa, kterou jsem již dávno nemusela nést. Děkuji ti Markétko a zároveň všem přítomným za to, že jsem se mohla otevřít svěřit a padnout do vaší záchranné sítě, že jste mě podržely, abych se zase mohla zvednout a jít v lásce, nově, nezraněně a vědomá si své síly, která dala život.

RITUÁL (ZNOVU) ZROZENÍ
***
Jeden z dalších krásných rituálů, který jsem měla tu čest provázet .
***
Oslava 4.narozenin Agátky a zároveň poporodní rituál maminky pro zpracování porodu.
***
Ano, i takto to lze spojit.
***
Ano, poporodní rituál lze udělat KDYKOLIV po porodu, duše nezná čas.
***
Oslava narození a znovuzrození 🙏
***
Děkuji, že jsem mohla být u tak hlubokého, léčivého a radostného procesu ♡♡♡
***
Ať žije síla i křehkost ženy, ať žije mateřská láska!

Jsem vždy vděčná, když mohu vést rituál a s obrovskou pokorou k životní cestě, láskou v srdci a Bohyni ve mě se propojit a podpořit druhé na jejich dalších krocích. Stejně tak jako provázet další ženy na druhém pokročilém ročníku výcviku kněžek zaměřeným na živly, které jsou mojí velikou vášní. Protože přinášejí do našich životů mnoho darů, když s nimi umíme pracovat. Pomáhají nám překonat naše omezení, jenž často bývají jen v naší mysli a zároveň nás mohou podpořit ve chvílích, kdy to právě potřebujeme.

Na každý z rituálů, které jsem vedla, velmi ráda vzpomínám s určitou silnou nostalgií. Bylo jich mnoho, ať už ryze soukromý předporodní rituál, tak svatební v kamenném labyrintu v Loučni nebo křest na nádherném zámku Zbiroh. Anebo transformační přechod po žhavých uhlících, skle, ohýbání tyčí nebo lámání šípů. Každý byl jiný, každý byl důležitý a je mi ctí být průvodkyní – kněžkou.


Být kněžkou pro mne znamená naslouchat svému srdci a jít za volám své duše. Poslouchat svou intuici a důvěřovat sama sobě a sama v sebe. Být propojená s přírodou a jejími živly, ale i s lunou a sluncem, uctívat jejich dary a vnímat jejich každodenní podporu ve svém životě. Vnímat matku zemi a Bohyni a mluvit s nimi, uctívat je a děkovat za jejich dary. Být kněžkou pro mne znamená být ženou v plné své síle, přijímat své dary a dávat je světu. Nebát se vykročit na cestu do neznáma. Uctívat svou rodovou linii a léčit její zranění, nepředávat toto dál a nechat jít svou dceru životem bez těchto zátěží, s vědomím, že být ženou je nádherný dar. A k tomu všemu patří i sesterství, sdílení zkušeností, podpora, láska a obejmutí v tu pravou chvíli. Tvořit láskyplné vztahy v přátelství i partnerství a cítit i dávat bezpodmínečnou lásku. Být kněžkou pro mne znamená pomáhat a podporovat zvířata a přírodu jako takovou. Podporovat lidi na jejich životní cestě, ve chvílích temnoty jim posvítit a podpořit je, aby mohli jít dál. Pomáhat jim nacházet nové cíle, vlastní vize a odhazovat vzorce, které je tíží. Být jejich oporou v náročných a těžkých chvílích. Motivovat je vlastním příběhem a předávat jim vlastní zkušenosti.

Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.