Rituál Menarché je jedním z přechodových rituálů, který pomáhá přijetí proměnlivosti cyklického těla a zároveň i rozkvétající plodné ženskosti.

Než se na něj zaměříme podrobněji, chtěla bych podotknout, že je vhodný nejen pro dívky v době jejich první menstruace, ale i pro dospělé ženy, které cítí, že nemají zpracovaný právě tento proces přijetí své ženskosti. Objevují se u nich problémy s cyklem nebo přijetím vlastního těla. Oboje potom tvoří disharmonii a diskomfort silně ovliňující jejich život. Často právě ony lpí nejvíce na tom, aby jejich dcera měla svůj rituál, a samy cítí touhu mít jej rovněž. V tomto případě se rituál stává velmi léčivým.

Rituál může mít několik podob, je důležité, aby se v něm dívka cítila dobře. Záleží také na tom, jak chce sdílet tento intimní okamžik a s kým. Je třeba respektovat i to, že si ceremonii přát nebude. Zde se také může projevit důvěra ve vztahu k matce, ale i dalším ženám jejího rodu, anebo kamarádkám. Krásný rituál může být ten, co je zcela intimní a tvoří jej matka s dcerou, stejně tak i když je pojat jako velká ceremonie s přijetím do kruhu žen.

Pokud chce dívka svou první menstruaci oslavit pouze s matkou, které důvěřuje, není třeba zvát nikoho dalšího, protože by se vše narušilo. Tento rituál lze udělat jako malou intimní oslavu. Kdy čas tráví pouze dcera s matkou, mohou se věnovat společnému sdílení, péči, jít na oblíbené místo, dát si dobrý oběd. Matka potom může dceři koupit, nebo předat červené šaty, nebo náhrdelník s červenými kamínky, a tak ji symbolicky přivítat mezi ženy.

Rituál lze vytvořit i pro více dívek najednou. Ženy ze všech rodin se sejdou a připraví prostor pro rituál, očistí jej vykuřovadly, symbolicky jej vyzdobí a zútulní. Poté si sednou do kruhu, kam postupně vstoupí jedna dívka za druhou a ony ji přivítají: „Vítej mezi námi ženami, je čas, aby i ty ses stala ženou. Jsi připravena stát se ženou?“ Dívka odpoví ANO a může vstoupit. Krásné je ozdobit dívky např. věnečkem z květin a předat jim symbolické dárky jako např. náhrdelník, náramek nebo prstýnek jako symbol ženskosti. Společně mohou sdílet své příběhy, zkušenosti ohledně menstruace, dívky se mohou na cokoliv beze studu zeptat. Oslavit lze vše dobrým jídlem a pitím, vytvořit si příjemnou a uvolněnou atmosféru. K rituálu lze přizvat i otce jako symbol přijetí vstupu do další životní fáze a uznání ženskosti dcer, které již nejsou pomyslnými „dětmi“, ale stávají se ženami. Na konci rituálu mohou ke kruhu žen přistoupit otcové a na symbol uznání a přijetí dcer jako žen jim předat rudou růži.


Je zřejmé, jak velmi nás ovlivňuje přijetí sama sebe jako ženy, ale i rodiny a to nejen její ženské části. Stále je ještě mnoho žen, které zažily od své maminky hodnocení příchodu menstruace ve stylu: „No, to si tedy užiješ.“ „A je to tady, vezmi si vložku a neříkej to tátovi.“, „Ta naše holka už má taky …s (hanlivým názvem).“ Cítily to stažení do sebe a bolest na srdci. Informace dostaly od kamarádek nebo z časopisu. V tomto může pomoci bezpečný ženský kruh, kde ženy mohou sdílet své příběhy bez propadů do bezmoci, vzteku a lítosti. Společně mohou ženy tu ženu, která sdílí svůj příběh, posadit na křeslo jako symbol trůnu a omýt její tělo vodou s olejem z růží, očistit její tělo, pomocí peříček a vykuřovadel očistit mysl a z vlasů vyčesat usazené strachy a bolesti. Je důležité dát ženě prostor ucítit své tělo a očistit jej od toho, co cítila dříve, a nyní může nově a lehce vykročit do svého života.

Mým posláním, je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Díky mým dlouholetým zkušenostem v osobním poradenství se již mnoho lidí posunulo dál a oprostilo se od toho, co je tížilo. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci, vyřešit své problémy, protože vím, jak na to. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít tu pravou cestu na jejich životním rozcestí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.